fbpx

Datça’da Görülmesi Gereken 8 Yer

Datca
Palamutbükü Plajı

1 – Görülmeye Değer Koyları

Datça her ne kadar adından bademi doğası ile bahsettirse de bizce ilk sırayı alan muhteşem koylarıdır. Datça yarım ada’sı irili ufaklı sayısız koyları sayesinde insanı cezbetmektedir. Büyük şehirlerden kaçan insanlar için bulunmaz bir yerdir.düşünün ki kocaman bir sahil var ve sahilde toplasanız 20 kişi var bu tip yerleri bulmak zor değildir Datça’da. Datça gibi çok turist çeken bir yerde böyle yerler olur mu demeyin. Datça’da yaklaşık olarak 52 irili ufaklı koy vardır. Hatta kendinize özel bir koyda bile denize girme şansınız var. Sırt çantanızı alıp biraz yürümeyi göze alırsanız 3 metrelik kendinize özel bir sahil bulmamamız imkansız.Kulağa tuhaf geliyor değilmi. 🙂 Bunun dışında Kumluk Plajı Palamutbükü, Hayıtbükü, Mesudiye gibi en ünlü plajları mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. En ünlü Datça plajları yazımızdan bu koylar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Eski Datça

2 – Eski Datça

Öyle bir yer düşünün ki kızıl ve kahve rengi taşlardan yapılmış bahçe duvarları olan. Yolları arnavut kaldırımlara benzer büyük taşlarla yapılmış. Bahçe duvarlarının üzerinden renk renk begonviller taşan. Bahçe kapıları tahtadan ve gösterişli ve dar sokaklı. İşte bu anlattığım yerin adı Eski Datça. İnsan hayal edince tarihte bir yerlerde sanıyor kendini. Günümüzde halen bozulmamış ve yerli halk tarafından değeri bilinerek korunan bu küçük köy Datça tatilinizde görmeden geçmemeniz gereken bir yer. Eski Datça’nın dar sokaklarında özellikle akşam ve sabah serinliği ile gezerek fotoğraf çekmenin tadı ve o anı yaşamak insanı gerçekten büyülemekte. Can yücel evi ve sokağı buradadır. Görmeden geçmemenizi tavsiye ederiz.

Knidos Antik Kenti

3- Knidos Antik Kenti

Knidos namı değer Türkiye’nin bir ucu. Ege ile akdenizin kesişme noktası. Tarihte ticaret ve sığınma limanı olarak kullanılmış olan Knidos; günümüzde doğal limanından dolayı denizciler tarafından önemli bir sığınma limanıdır. Bodrum ile Marmaris arasında hava şartları kötüye gidince kaptanların aklına gelen ilk noktadır. Sahilde bulunan tarihi eserleri ve denize bakan tarihi tiyatrosu harika kareler yakalamak için bulunmaz bir yerdir. Knidos halen ulaşım imkanları zor olmasından dolayı çok fazla kişinin gitmediği bir yerdir. Datçadan motor kiralayarak buraya gidebilir ve bu tarihi dokuyu yerinde görebilirsiniz. Yolculuğunuz boyunca içerisinden geçeceğiniz köyler ve badem bahçeleri içinize çocuksu bir heyecan katacaktır. Knidos Antik Kenti ülkemizde tarih ile denizin iç içe olduğu nadir yerlerden birisidir.

Datça Rüzgar Değirmenleri

4- Tarihi Yel Değirmenleri

Her bölgede insanlar ürettikleri ürünleri işleme işlemlerini o bölgenin şartlarını aleyhe çevirerek yapmaktadır. Datça rüzgarı Eski Datça insanlarını bu anıt gibi değirmenleri yapmaya itmiştir. Datça’ya gelip bu değirmenleri gezebilirsiniz. Aynı mantıkla Alaçatı değirmenleri ile aynı olan yapılar beldede biraz bakımsız kalmıştır. Fakat bu bakımsız halleri bile fotoğraf tutkunları için farklı deneyimler sunmaktadır. Görmenizi tavsiye edebileceğimiz değirmenlerden bazıları ticari işletme olarak ta kullanılmaktadır. Dilerseniz bir akşam yemeğini bu mekanlarda değerlendirebilirsiniz. Kızlan Köyü yel değirmenleri olarak’ta bilinmektedir.

Datça Gölü

5- Sodalı Göl

‘Datça merkezde bulunan bu göl taşlık plajın dadır. İsmi ılıca olan göl Sodalı göl, Bizans Havuzu olarak ta bilinmektedir. Taşlık denizinde deniz keyfi sürerken 10 adımda kendinizi bu gölün kükürtlü ve şifalı sularına atabilirsiniz. Göl içerisinden çıkartacağınız çamur ile çamur banyosu yapabilirsiniz. Mantar ve sedef gibi deri hastalıklarına iyi geldiği bilinen göl yanı başındaki plaj ile sizleri bekliyor. Görmeden geçmemeniz gereken yerlerden biri olan göl size güzel bir gün anısı bırakacak. Akşam gün batımı ile göl kenarındaki tarihi taş değirmen Datça fotoğraflarınız için güzel bir fon oluşturuyor.

datca limani
Datca Limani

6- Datça Limanı

Bir yerde görülecek yerlerden biri liman olur mu demeyin, Datça limanını görmeden. Datça limanı hemen Datça merkezinde taşlık plajı ile kumluk plajı arasında küçük bir yarımada ve çevresine kurulmuştur. Çok küçük olan limanı çevreleyen minik yarım ada uzaktan bakınca minyatür gibi durmaktadır. Yarım adanın yeşili ve içerisinde bulunan uzun palmiyeler ile ortasında bulunan amfi tiyatro ayrı bir hava katmıştır. Amfi tiyatroda bir etkinlik olursa mutlaka katılın çok beğeneceksiniz. Akşam liman çevresinde ve yarım adada yürüyüş yapmak size çok iyi gelecektir. Liman çevresinde otantik balık resteurantları ve Datça ürünlerinin satıldığı mağazaların bulunduğu dar sokağı çok beğeneceksiniz.

Palamutbükü Sahil

7- Palamutbükü

Palamutbükü en güzel Datça koyları yazımızda paylaştık fakat Palamutbükü gerçekten görülmesi gereken muhteşem bir yer. Beyaz taşlı sahili turkuaz mavisi denizi ve önündeki kel adası ile insanı büyüleyen bir yer. Denizi ve kumu güneşi bir yana yöre halkının cana yakınlığı anlatılmaz derecede güzel. Sahil bandında kurulmuş olan üzeri sazlar ve dallarla kapatılmış tahta sandalyeli çay bahçelerinde çay keyfi ile rüzgar sesine hayran kalacaksınız. Bu otantik yapının insanı en az 40 sene geriye götüreceğinin garantisini veriyoruz. Sanki dedelerimizin yaşadığı yıllara çocukluğa dönmemek elde değil.

8- Datça El Sanatları Çarşısı

Datça el sanatları sokağı kumluk plajı civarında bulunan okulun yanında parkta her gece kurulmaktadır. El emeği ile işlenen bölgeye has dokuma kumaş ve takılar sergilenmekte ve Datça’ya gelen turistlere satışa sunulmaktadır. Akşam yemeğinden sonra sahilde yürüyüş ve sonrasında el sanatları çarsısına uğramalısınız. Sadece takılardan almak yada bakmak için sokağa gitmeyin orada daha fazlasını bulacaksınız. Tezgah başındaki insanlarla yapılan sohbetler pazarın bahane sohbetin şahane olduğunu kanıtlar nitelikte olduğunu anlayacaksınız.

Sizde bu doğa harikası beldeye gelmek ve bu doğal güzellikleri yerinde görmek istiyorsanız tatil planınıza Datça’yı mutlaka alın. Stres ve yorgunluğu unutacağınız bu yerde masalsı bir tatil sizi bekliyor. Datça’ya gelmek için Dalamana inip firmamızdan shuttle ve özel transfer hizmeti alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir